Kiinnostavia laivatapahtumia tulossa

Jäänmurtaja Sampo kuvattuna edestäpäin vedessä.

ma 2.2.2026

Kiinnostavia laivatapahtumia tulossa

Oletko koskaan ollut jäänmurtajalla? Keväällä siihen on ainutlaatuinen tilaisuus Forum Marinumissa! Historiallinen jäänmurtaja Sampo tekee harvinaisen vierailun Turkuun huhtikuussa 2026. Vierailu kestää kolme viikkoa (11.4.–1.5.2026) ja huipentuu Vappuristeilyyn 1.5., jollaista ei löydy mistään muualta!

Alus saapuu Forum Marinumin vieraaksi, ja kiinnittyy Aurajoessa s/s Boren taakse. Päivittäin järjestettävät opastetut kierrokset vievät sinut konehuoneesta komentosillalle asti. Yli miljoona matkailijaa on jo kokenut jäänmurtaja Sampon – nyt sinulla on mahdollisuus kokea se itse.

Opastuskierrokset ovat jo myynnissä – varmista paikkasi ajoissa:

Lue lisää tapatumasta tästä.

 

Toinen merkittävä laivatapahtumamme siintää elokuussa. Kesäkausi tuntuu ehkä vielä kaukaiselta, mutta sen valmistelut ovat jo täydessä vauhdissa. Kesä huipentuu Turussa 15.-16.8.2026 kun Forum Marinum yhteistyökumppaneineen järjestää Meri tulee kaupunkiin -tapahtuman. Viime vuonna n. 2000 henkilön yleisömäärän kerännyt tapahtumaviikonloppu järjestetään toista kertaa.

Tällä kertaa tapahtuman vetonauloiksi saapuvat historialliset höyryalukset. Tapahtumassa ihasteltaviin aluksiin lukeutuvat mm. s/s Lokki ja s/s Turso. Niiden lisäksi muutamia näyttäviä aluksia odotetaan saapuvan myös Ruotsista ja Virosta. Yleisöllä on mahdollisuus vierailla näillä tunnelmallisilla, menneiden aikojen aluskaunotarilla. Pienempiä höyrysluuppeja saadaan Turkuun eri puolilta Järvi-Suomea kaikkiaan toistakymmentä. Alusten yhteen tuomisessa kantavana voimana ja yhteistyökumppanina toimii Suomen Höyrypursiseura.

Viime vuoden tapaan kaksipäiväinen tapahtuma tarjoilee kiinnostavien alusten lisäksi myös maksuttomia musiikkikonsertteja, rentoa yhdessäoloa, perheystävällistä tekemistä sekä kiireetöntä museosisällöistä nauttimista. Forum Marinumin omat museolaivat ovat viimeistä viikonloppuaan auki yleisölle, joten tapahtuma huipentaa samalla koko Forum Marinumin kesäkauden 2026!

Höyrylaiva lokki vedessä.

Merkkaa siis nämä kevään ja kesän huippuhetket ylös, ja saavu merikeskukseemme kokemaan laivat ja muu ohjelmisto! Ennen sitä olemme mukana Helsingin Venemessuilla 6.-15.2. yhdessä Suomen Höyrypursiseuran kanssa. Tule siis moikkaamaan puuveneosastolle niin vaihdetaan tarkemmin kuulumisia!

< Lisää uutisia